Na našich stránkach sú používané súbory cookies pre Vašu maximálnu spokojnosť pri prehliadaní. Odporúčame, aby ste ich akceptovali.

cancel

Seniori patria k jednej z najohrozenejších skupín v súvislosti s majetkovou trestnou činnosťou a podvodmi. Sú dôverčiví, žijú osamotene, často s nejakým hendikepom. Ako zabezpečiť seniorov – teda našich rodičov a starých rodičov, aby sa ich domov nestal ľahkým terčom útoku zlodeja či podvodníka? Na čo ich pripraviť a čo im poradiť v ošemetných situáciách, do ktorých sa môžu dostať? V tomto článku nájdete praktické riešenia, ktoré pomôžu zabezpečiť Vašich najbližších.

1. Praktická je vložka s prestupovou spojkou

Starším rodičom je dobré zaobstarať do dverí cylindrickú vložku s prestupovou spojkou. Tá vám totiž zaručí, že dvere odomknete aj v prípade, keď je z druhej strany zasunutý kľúč. A to sa práve v prípade starších ľudí často deje - sú zvyknutí nechávať kľúč v zámku, ale zvonenie nepočuje, takže sa k nim nemáte ako dostať. Prestupová spojka tento problém vyrieši.

2. Bezpečnosť zvýši prídavný zámok

Zvážte aj zaobstaranie prídavného zámku, ktorý nedobytnosť dverí samozrejme zvýši. Zámok si môžete nechať zjednotiť s kľúčom od hlavného zámku a odomykať ich jedným kľúčom, takže ani nie je potrebné navyšovať počet kľúčov.

3. Náhradný kľúč majte pri sebe

Náhradný kľúč majte vždy niekto z rodiny pri sebe, nech nemusíte v prípade akýchkoľvek problémov – straty, zabuchnutia kľúčov a pod. – hneď volať zámočníka. Vyhnete sa tak aj zbytočným finančným výdavkom.

4. Zamykať, zamykať, zamykať

Neustále svojim rodičom a starým rodičom opakujte, nech sa zamykajú. Pokiaľ nemáte zamknuté, zlodej sa k vám dostane behom pár sekúnd a je mu jedno, či ste doma alebo nie. V tej chvíli vám nepomôžu ani najlepšie bezpečnostné dvere, ani najlepšia cylindrická vložka. Veľa ľudí si navyše myslí, že stačí, keď majú kľúč len zastrčený v zámku. To sa však veľmi pletú. Kľúč z jednej strany len zabraňuje zasunutiu kľúča z tej druhej. Zlodej sa však s kľúčom neobťažuje, má iné nástroje.

5. Ochranná karta zamedzí kopírovaniu kľúčov

Seniorom je dobré zaobstarať cylindrickú vložku a kľúče s bezpečnostnou kartou. Tá totiž nedovolí kopírovanie kľúča, pokiaľ sa dotyčný touto kartou nepreukáže. Nikdy neviete, komu vaša babička kľúče požičia, prípadne komu bude chcieť prirobiť vlastnú. Takto budete mať kontrolu nad kópiami kľúčov vy.

6. V prípade straty kľúča volať niekomu z rodiny

Naučte svojich rodičov či starých rodičov, aby v okamihu, keď svoje kľúče začnú postrádať, zavolali najskôr vám. Rodičia nás často nechcú obťažovať a radšej bežia za domovníkom, ale v tomto prípade je to to najlepšie riešenie zo všetkých. Pokiaľ kľúče nenájdeme a nikto pri sebe nemá náhradný, je potrebné privolať certifikovaného zámočníka - napr. servisných partnerov FAB. A potom okamžite vymeniť cylindrickú vložku, aj keď pokušenie nechať všetko, ako je, býva veľké. Nikdy ale neviete, kde stratené kľúče skončili.

7. Pozor na podomových predajcov

Seniori sú tiež najviac ohrozenou skupinou, pokiaľ ide o podomový predaj. Treba ich dôrazne a opakovane varovať, aby si od podomových predajcov nič nekupovali ani neobjednávali. Podomový predaj sa totiž nevyhýba ani sortimentu zámkov a je veľmi nebezpečný. Nejde len o to, že vám takýto „predajca“ ponúka vo veľkej väčšine nekvalitný a predražený výrobok, ale tiež o to, že nikdy neviete, či si nejaký ten kľúč zo sady nenechá a potom nepríde váš byt navštíviť ešte raz – tentoraz sa úplne iným zámerom.

8. Digitálne kukátko odhalí všetko

Veľmi praktickým riešením práve pre starších ľudí môže byť digitálne kukátko, ktoré je vybavené malým displejom, na ktorom je možné dianie za dverami pohodlne sledovať. Výhodou oproti bežnému dvernému kukátku je hlavne to, že malá obrazovka môže byť umiestnená kdekoľvek na dverách, tak aby na ňu používateľ pohodlne videl – čo je ideálne riešenie predovšetkým pre ľudí majúcich problém s pohyblivosťou. Navyše je na obrazovke vidieť oveľa viac ako malým dverovým kukátkom zabudovaným priamo vo dverách.

9. Každú závadu je potrebné hneď hlásiť

Svojich rodičov a starých rodičov by ste tiež mali naučiť, aby vám každú závadu ihneď ohlásili. Rozbitý zámok alebo zlomený kľúč už je tá posledná fáza a tiež je tou najdrahšou. A pritom vám vaši príbuzní často povedia: no vieš, ma už ten zámok hneval dlho... Keby na problém upozornili včas, mohol sa vyriešiť rýchlejšie a lacnejšie.

10. Neotvárať každému, kto zazvoní

Najčastejším spôsobom olúpenia seniorov priamo u nich doma je potom fiktívny odpočet elektriny, vody alebo plynu. Podvodníci môžu argumentovať aj vyplatením preplatkov. Je však dobré vedieť, že títo pracovníci žiadnou hotovosťou nedisponujú, a navyše sa musia preukázať služobným preukazom. Odčítania sú navyše pravidelné a avizované vždy vopred. Upozornite teda svojich rodičov alebo starých rodičov, nech neotvárajú na každé zazvonenie.